משכנתה הפוכה

 

 מאמר מאת אירית מירושניקוב יועצת רשת איתנים.

 

סוד ידוע הוא שרבים מהישראלים מקבלים סיוע כלכלי מהוריהם גם כשהם הורים בעצמם. משפחות צעירות מתקשות לסיים את החודש ללא עזרה זאת. חלק מההורים עוזרים לילדיהם בכל חודש או כמה פעמים בשנה בתשלום למוסך או לגן, לקניות בסופר, תשלום חשבונות שוטפים, ריהוט הבית, שכר דירה ועזרה בקניית דירה. 

בהרבה מקרים המימון השוטף הזה חונק את ההורים – אנשים שמוכנים לספוג פגיעה משמעותית באיכות החיים שלהם כדי שהילדים יחזיקו מעמד.

עכשיו בתקופת הקורונה הצורך בסיוע מסוג זה מורגש עוד יותר.

אז אם ילידכם מעוניינים לרכוש דירה ולא מצליחים להגיע להון עצמי או לעמוד בהחזר החודשי, ואתם ההורים, ברצונכם התמידי לסייע יכולים לעזור להם בכך שתוכלו לשעבד את הנכס שלכם לטובת עזרה לקניית דירה לילדיכם.

אם אתם נקלעתם לבעיות כלכליות ויש לכם דירה או נכס שאינם משועבדים לבנק, גם לכם יש פתרון והפתרון הינו זהה בן אם מדובר בעזרה לילדים או לעצמכם ושמו משכנתה הפוכה.

 

אז מהי משכנתה הפוכה?

משכנתה הפוכה היא הלוואה המיוחדת המיודעת לגיל 60 פלוס שנועדה לשמור על רמת החיים שלהם ושל יקיריהם. באמצעות סכום חד פעמי, גדול יחסית, הניתן תמורת משכון הדירה או הנכס שלכם (כ-15%-50% מערך הנכס וזה תלוי גיל, ככל שהגיל מבוגר יותר כך ניתן לקבל יותר מימון)

כל אחד יכול למשכן את הבית שלו ,אם הוא לא ממושכן לבנק אחר ולקבל עבורו סכום מסוים.


מדובר בהלוואה לכל מטרה שאינה מוגבלת בזמן ולא צריך להחזיר אותה בהחזרים חודשיים שוטפים. מעבר לכך, גם אם אין צורך לעשות ביטוח חיים כפי שעושים במשכנתה רגילה.

 

מה לגבי ההחזר החודשי של משכנתה הפוכה?
לא חייבים לשלם את החזרי המשכנתא מדי חודש, אלא פשוט ניתן לא לשלם כלום ולצבור עוד ועוד חוב שיוחזר רק כשהלווה ילך לעולמו. ההלוואה ניתנת לכל החיים, כלומר עד שהלווה נפטר.
ברגע שהלווה נפטר מציעים ליורשים שלו לסגור את החוב על ידי מכירת הדירה או שהם יכולים פשוט להעביר את המשכנתא למשכנתא רגילה בבנק רגיל ובעצם למחזר את המשכנתא.

 

מתי צריך להחזיר את הכסף לבנק?
הכסף צריך לחזור לבנק באחד משני המקרים:

 • פטירה של שני בני הזוג 
 • מכירת הדירה

 

מה הסכום בעצם שמחזירים לבנק?
הסכום שמוחזר לבנק זה הסכום המקורי שניתן על ידי הבנק בנוסף לתשלומים שלא שולמו לאורך התקופה של ההלוואה.

לדוגמא: זוג לקח משכנתה הפוכה בסך של 500 אלף ₪ עם ריבית שנתית של 5%.
ההחזר החודשי עומד על 2083 ₪ .  במידה ולאחר שנה הזוג החליט שברצונו למכור את הדירה הבנק יבקש לקבל בחזרה את הסכום של ההלוואה המקורית בסך של 500 אלף ₪ בתוספת של חוב בסך של  25000 ₪ בתום שנה (5% מהסכום המקורי) בתוספת לשינויי מדד במידה והיו.

 

מה גובה הריבית?
גובה הריבית בין 5%-6% וצמודה למדד מחירים לצרכן.  הריבית יחסית גבוהה לריביות למשכנתאות היום. מדובר בהלוואה לכל מטרה שתמיד מתומחרת גבוה. 

 

כמה משכנתה ניתן לקבל?
כ15%-50% אחוז משווי הנכס הקיים, תלוי בגיל הלווים – ככל שלווים מבוגרים יותר כך אחוזי המימון גדלים. גובה הלוואה יכול להגיע עד 1.8 מיליון ₪ .

לסיכום,

 

האם זה משתלם?
מדובר בכלי פיננסי עבור קהל המבוגר שזקוק לכסף בשבילם או בשביל לעזור לילדים שלהם אך לא יכול לעמוד בהחזרים החודשיים של המשכנתה.

משכנתה זו עדיפה על מכירת הבית ועדיפה על הלוואות אחרות .אין צורך בהחזרים החודשיים ,צוברים ריבית לאורך התקופה, לאחר מכירת הדירה הבנק מקבל את סכום ההלוואה בתוספת של ריבית שנצברה.

אם אתם מתקרבים לגיל 60 או שאתם כבר בני 60 פלוס וזקוקים לכסף, אני מזמינה אותכם להתייעץ איתי ואנחנו ביחד נתאים לכם את המשכנתה שהכי מתאימה עבורכם.

הרשת הארצית לייעוץ משכנתאות.

 

 

 

 

    

 

 

 

שתפו את הפוסט:

אישה מצביעה לשני כיוונים שונים

תוכן עניינים

רוצים לחסוך כסף במשכנתא?

פרסומים נוספים

הטבות במשכנתה -מענק מותנה

הטבות במשכנתה -מענק מותנה

הקדמה לא פעם בתהליך הייעוץ והליווי אני נשאלת על ידי הלקוחות אם יש להם הטבות במשכנתה בגלל הסטטוס שלהם. במשכנתה יש כל מיני הטבות שניתן

אישור זכויות

התבקשתם להציג אישור זכויות בעסקת מכירת דירה או נטילת משכנתה ? מה זה המסמך הזה? מה ההבדל בינו לבין נסח טאבו? מי מפיק אותו ומדוע

בטחונות למשכנתא:

כאשר מבקשים מן הבנק הלוואת  משכנתה, חשוב  להבין  שהבנק  הוא  גוף  כלכלי  עם  כוונות  רווח  ולא ארגון צדקה. הוא לא יוציא  מהקופה  שלו, אפילו  לא 

X

  תודה רבה על פנייתך
  הינך מועבר/ת לאתר רשת איתנים

  מתעניין להיות זכיין איתנים

  רוצה לקבל שיחת ייעוץ מהמומחים של איתנים

  רוצה לקבל שיחת ייעוץ מהמומחים של איתנים

  דילוג לתוכן