אישור זכויות

התבקשתם להציג אישור זכויות בעסקת מכירת דירה או נטילת משכנתה ?

מה זה המסמך הזה? מה ההבדל בינו לבין נסח טאבו? מי מפיק אותו ומדוע צריכים אותו?

אישור זכויות הוא המכתב או המסמך המאשר זכות של מישהו בדירה או מקרקעין,המדבר על בעלות,חכירה או זכות להירשם בטאבו בעתיד. נכסים רבים בישראל לא רשומים בטאבו על שם בעלי הזכויות. כך ישנם נכסים רבים הרשומים על שם מדינת ישראל, קק”ל או רמ”י, ואף שיש חכירה לטובת אדם פרטי או חברה, היא לא מופיעה בטאבו. כמו כן ישנם פרויקטים שהוקמו שהרישום לא הסתיים, והנכס רשם בשלב הביניים ע”ש חהברה היזמית או בעלי הקרקע.

את המסמך ניתן להפיק מרמ”י -רשות מקרקעי ישראל או חברה משכנת, בהתאם לרישום הזכות בפועל. באישור זכויות מופיע סוג הזכות, מהות הנכס, מיקומו וגודלו, רישום משכנתה אם קיימת, עיקול או צו בית משפט.

על מנת להוציא אישור זכויות מאת רשות מקרקעי ישראל יש להצטייד במספר נתונים חשובים: כתובת הנכס ו/או מספר התיק ברשות מקרקעי ישראל ו/או מספרי הגוש החלקה והתת חלקה של הנכס. את האישור אפשר להוציא על ידי פנייה ישירה או באמצעות עורך דין או לעשות זאת באמצעות האינטרנט (דרך אתר רשות מקרקעי ישראל). הוצאת האישור כרוכה בתשלום אגרה ממשלתית בסך של 72 ₪ וניתן לקבלו ישירות בדואר רשום או באופן מקוון. הנפקת אישור זה חשובה מאד לצורך אימות פרטי בעלי הנכס וקבלת נתונים בקשר לנכס.

את המסמך מהחברה המשכנת -לפנות ליזם או עו”ד של החברה.

חשוב לדעת שלפני שאתם נכנסים לעסקת מכירת נכס או משכון נכס קיים לטובת המשכנתה, תוודאו שאכן אתם רשומים כבעלים של הנכס וניתן להנפיק את המסמך המעיד על כך. בלי אישור זכויות או נסח טאבו לא ניתן למכור או למשכן נכס.

לא מעט לקוחות לא ממש מבינים את המשמעות של רישום הנכס בטאבו ולכן נתקלים בבעיית משכון או מכירת נכס כי לא סיימו את תהליך הרישום והחברה המשכנת לא מוציאה יותר אישורי זכויות והתחייבויות למשכנתה חדשה.

חברה משכנת היא למעשה “תחנת ביניים” רישומית, עד שהנכס יירשם במרשם הממשלתי, כגון: טאבו, או רשות מקרקעי ישראל.חברה משכנת זו חברת יזם/קבלן שדרכו נרכש הנכס. לפני שהנכס עובר לרישום בטאבו – הוא שייך לחברה המשכנת וכל מסמך שתדרשו, אתם מבקשים מהחברה המשכנת(הקבלן).אבל ברגע שהחברה המשכנת ביקשה מכם לבצע את הרישום בטאבו באופן עצמאי – זה אומר שכל ההתנהלות של החברה עוברת לטאבו.

אם כבר התחלתם את תהליך הרישום בטאבו אך הרישום עדיין לא הסתיים, מדובר במצב ביניים שאתם לא תוכלו למכור או למשכן את הנכס שלכם וצריך לחכות לסיומו.

לאחר השלמת רישום דירה בטאבו מומלץ להפיק נסח טאבו עדכני, במטרה לוודא שרישום הזכויות בוצע בהצלחה (טיפ: כדאי לבדוק שאיות השמות מופיע באופן מדויק,ותת חלקה מעודכנת נכון וכי לא נפלו “טעויות סופר”). ניתן לעשות כן באופן מקוון באתר השירותים והמידע הממשלתי (משרד המשפטים, הרשות להסדר ורישום זכויות במקרקעין.העלות היא בסך של 16 ₪ לשנת 2023

מניסיון האישי שלי,אם אתם לקראת מכירת נכס,תתייעצו עם העורך דין שלכם שהנכס שלכם רשום ומוכן למכירה,לא מעט עסקאות נופלות בשלב הביניים וחבל.

גם במשכון נכס – אם רכשתם נכס חלופי ותכננת על משכון נכס קיים לטובת ההון העצמי – תעשו בדיקה מקדימה לגבי הרישום של הכנס שלכם.

שתפו את הפוסט:

תוכן עניינים

רוצים לחסוך כסף במשכנתא?

פרסומים נוספים

מנהל מקרקעי ישראל ממ"י – רמ"י

מנהל מקרקעי ישראל ממ”י – רמ”י

שמו החדש רמ”י רשות מקרקעי ישראל. ממ”י  מינהל מקרקעי ישראל הוקם בשנת 1960 באמצעות ומכוח שני חוקים , האחד חוק יסוד : מקרקעי ישראל” עיקרי

הטבות במשכנתה -מענק מותנה

הטבות במשכנתה -מענק מותנה

הקדמה לא פעם בתהליך הייעוץ והליווי אני נשאלת על ידי הלקוחות אם יש להם הטבות במשכנתה בגלל הסטטוס שלהם. במשכנתה יש כל מיני הטבות שניתן

אישור זכויות

התבקשתם להציג אישור זכויות בעסקת מכירת דירה או נטילת משכנתה ? מה זה המסמך הזה? מה ההבדל בינו לבין נסח טאבו? מי מפיק אותו ומדוע

תודה רבה על פנייתך
הינך מועבר/ת לאתר רשת איתנים

מתעניין להיות זכיין איתנים

רוצה לקבל שיחת ייעוץ מהמומחים של איתנים

רוצה לקבל שיחת ייעוץ מהמומחים של איתנים

דילוג לתוכן